Okładka książki

Dom z witrażem

Żanna Słoniowska laureatką Nagrody Conrada

Udostępnij

Żanna Słoniowska, autorka powieści "Dom z witrażem", została laureatką drugiej edycji Nagrody Conrada, ufundowanej przez miasto Kraków, przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski ubiegłego roku.

Słoniowska w "Domu z witrażem" opisała cztery pokolenia kobiet, żyjących w jednym z mieszkań w śródmiejskiej, lwowskiej kamienicy czynszowej. Wątki osobiste przeplatają się w tej opowieści z historią i polityką.
REKLAMA

"Nie poznałaby Mikołaja, gdyby nie olbrzymi, wielobarwny witraż w jednej z lwowskich kamienic. Wspólnie starali się ocalić go przed zniszczeniem. Nić porozumienia, która pojawiła się między nimi, szybko rozwinęła się we wzajemną fascynację.

Dojrzały mężczyzna odkrywa przed młodą kochanką Lwów – miasto spadających balkonów, ozdobnych niczym torty fasad kamienic i zdewastowanych pomników Lenina.

"»Dom z witrażem« to historia otwierania oczu na sztukę i historię. Opowieść o nieprzewidywalnych kolejach losu i rewolucji, który wywraca porządek świata, zabiera bliskich. Jest to wreszcie opowieść o rozbudzonym pragnieniu wolności. W życiu i myśleniu" - czytamy na stronie wydawnictwa Znak.

Książka Słoniowskiej była nominowana w tym roku do Nagrody Nike.

Żanna Słoniowska urodziła się w 1978 roku we Lwowie. Jest Ukrainką o polskich korzeniach, dziennikarką i tłumaczką. Mieszka w Krakowie. O swojej powieści mówiła: "W trakcie pisania tej książki krew przelana za wolną Ukrainę była fikcją. Niestety w lutym 2014 roku przestała nią być".

Wręczenie statuetki oraz nagrody odbyło się wieczorem podczas gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków na zakończenie ósmego Festiwalu Conrada. Zwycięską książkę wybrali internauci, którzy głosowali na pięć nominowanych przez kapitułę debiutów.

Autor najlepszego literackiego debiutu 2015 otrzymał 30 tys. zł, pamiątkową statuetkę i możliwość miesięcznej gościny w Krakowie. Fundatorem nagrody jest miasto Kraków, a partnerami Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja "Tygodnika Powszechnego" oraz Instytut Książki.

- Nagroda ma po pierwsze zachęcić młodych do pisania, a po drugie – zachęcić wydawców do publikacji książek debiutantów – wyjaśniała w tym tygodniu dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin. - Ważne w tej nagrodzie jest to, że to państwo, czytelnicy, mogą głosować i wybierać laureata.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się